Od 1.4. 2025 prichádza do platnosti dlhoočakávaná novela stavebného zákona. Pre bežných občanov by mala priniesť zjednodušenie jednotlivých procesov pri vybavovaní potrebných povolení pre svoje budúce bývanie. Pozrime sa spolu na základné body, o ktorých by ste mali vedieť.
1.Prvým skôr praktickým bodom je základná zmena terminológie, môžeme “zabudnúť” na stavebné povolenia. Po novom si už budeme žiadať o ROZHODNUTIE KU STAVEBNÉMU ZÁMERU. Proces zlučuje a nahrádza pôvodné stavebné a územné konanie, tak ako ho poznáme. Tento krok má zjednodušiť celý proces pre staviteľa.
2.Ďalším krokom zjednodušenia procesu je aj samotná elektronizácia. Po novom bude existovať funkčný systém, do ktorého bude môcť staviteľ, alebo ním poverený projektant vložiť všetky potrebné dokumenty súvisiace so stavebným zámerom. Prvým krokom bude tzv. prejednanie stavebného zámeru, ktoré má slúžiť na získanie všetkých potrebných vyjadrení dotknutých orgánov a to elektronicky cez jednotný systém. To môže ušetriť hodiny behania po úradoch. Po ich obdržaní bude možné prostredníctvom elektronického systému požiadať o rozhodnutie ku stavebnému zámeru.
3.Novela stavebného zákona si “posvietila” aj na samotné úrady. Ak ste niekedy žiadali o stavebné povolenie určite si pamätáte to nekonečné čakanie, kým zložku vôbec niekto otvoril. Samotné znenie určuje, že úrad je povinný rozhodnúť do 30 dní odo dňa, keď je žiadosť úplná; prípadne do 60 dní odo dňa keď je žiadosť úplná. (podmienky určuje samotný zákon). Rovnako určuje lehotu na vydanie záväzného stanoviska orgánu územného plánovania a záväzného stanoviska dotknutého orgánu, ktorý bude 30 dní odo dňa doručenia žiadosti, alebo pri zložitých stavbách 60 dní. Ak dotknutý orgán nevydá záväzné stanovisko podľa prvej vety, predpokladá sa, že nemá pripomienky ani požiadavky na obsah stavebného zámeru. Takže napríklad, ak podáte žiadosť o rozhodnutie o stavebnom zámere na rodinný dom a úrad vám do 60 dní neposkytne odpoveď, bude sa automaticky považovať za schválenú a môžete začať stavať.
- Zmena definície drobných stavieb a ich spôsobu ohlasovania. Drobnou stavbou bude (okrem iného) po novom nadzemná stavba so zastavanou plochou do 50m2 ( z pôvodných 25 m2) a maximálnou výškou 5m. Dôležitým faktom aj je povinnosť samotného ohlásenia. V prípade, ak sa drobná stavba (alebo stavebné úpravy označované aj drobnou stavbou) nachádza viac ako 2m od hranice pozemku, nie je potrebné ju ohlásovať.
- Zmena v legalizácii čiernych stavieb. Novela zákona nepozná tzv. Dodatočnú legalizáciu čiernych stavieb. To znamená, že stavby, ktoré budú postavené po 1.4.2025 bez potrebných povolení je “ odsúdená” na zrútenie. Na aplikovanie tohto bodu je schválené tzv. prechodné obdobie, a to do 31.3.2029, počas ktorého je možné zlegalizovať čierne stavby ešte podľa pôvodného znenia stavebného zákona.
Tak to sme si zhrnuli základné body novely stavbného zákona pre bežného občana. V prípade ak Vás zaujímajú niektoré časti detailnejšie odporúčame Vám preštudovať si samotné znenie zákona od 1.4.2025 1alebo kontaktovať odborníka. Chystáte sa na výstavbu svojho budúceho bývania? Neváhajte nás kontaktovať pre možnosti jeho financovania.
S láskou Váš tím ProFin Experts.